Despre angajat de birou „pentru specialistul în domeniul vămuirii“

„Loc de muncă“ Categorie

O descriere de locuri de muncă exemplară un specialist în vămuire

(Organizația) ______________________________________________________

(Șeful organizației sau a altui ofițer,

autorizată să afirme aceste instrucțiuni)

(Semnătura) (inițialele, prenumele)

calificați în vămuire

1.2 La postul:

- specialistul în domeniul vămuirii este atribuit unei persoane cu studii superioare în specialitatea „Vamă“ fără a fi necesară o prezență de experiență de muncă sau de studii superioare și experiență profesională de cel puțin 3 ani; Disponibilitatea de certificat de calificare a unui specialist vămuire; trecerea cursurilor de perfecționare pentru specialiștii în vămuirii o dată la fiecare trei ani;

1.3 În activitatea sa în specialistul în domeniul vămuirii este ghidat de:

1.3.1 reglementări, de orientare și alte documente cu privire la activitatea desfășurată;

1.3.2 ordinele și directivele șefului organizației;

1.3.3 Carta organizației;

1.3.4 în această descriere de locuri de muncă.

1.4 Vămuirea de specialitate ar trebui să știe:

1.4.1 acte normative legale și alte materiale de orientare și documente care reglementează procedura de autorizare și a condițiilor vamale pentru circulația mărfurilor (lucruri) prin frontiera vamală;

1.4.2 măsuri de reglementare de stat a activităților de comerț exterior;

1.4.3 Drepturile, îndatoririle și responsabilitățile unui agent vamal (broker) declarantul;

1.4.4 Regulile controlului valutei în vamă;

1.4.5 sancțiuni pentru infracțiuni și contravenții în domeniul vamal;

1.4.6 Regimuri vamale;

1.4.7 declarația de procedură, forme și tipuri de declarații vamale;

1.4.8 Procedura pentru completarea documentelor vamale;

1.4.9 clasificarea mărfurilor în vamă, în conformitate cu Nomenclatorul mărfurilor al activității economice externe al Republicii Belarus;

1.4.10 tipuri de plăți vamale, calculul și plata taxelor vamale;

1.4.11 reguli de determinare a valorii în vamă a mărfurilor, precum și țara de origine a mărfurilor transportate peste frontiera vamală;

1.4.12 procedura de decontare cu autoritățile vamale;

1.4.13 Regulile de raportare stabilite;

1.4.14 fundamentale ale economiei, organizarea muncii, psihologia și cultura comunicării de afaceri;

1.4.15 norme pentru utilizarea tehnologiilor informatice moderne și software pentru vămuire;

1.4.16 elementele de bază ale legislației muncii;

1.4.17 Regulile și reglementările de protecție a muncii și de siguranță la foc;

1.5 vamale rapoarte de lichidare Specialist direct la _____________.

1.6 În cazul absenței temporare a unui specialist vămuirii (boală, concediu, călătorie de afaceri etc.). Atribuțiile sale sunt numiți în modul prevăzut un angajat care dobândește drepturi corespunzătoare și trebuie să fie pe deplin responsabil pentru îndeplinirea corespunzătoare a sarcinilor sale.

2 Taxe vamale

un specialist vămuire trebuie să îndeplinească următoarele atribuții:

2.1 își desfășoară activitatea pe documentele de înmatriculare pentru mărfurile transportate prin frontiera vamală, precum și a efectua alte acțiuni necesare pentru vămuire.

2.2 verifica autenticitatea informațiilor despre mărfuri transportate specificate în transportul (transportul) și documentele comerciale.

2.3 Produce declararea mărfurilor în regimul vamal respectiv pe baza informațiilor conținute în transport și alte documente.

2.4 Definește codul mărfurilor în conformitate cu Nomenclatorul mărfurilor al activității economice externe al Republicii Belarus.

2.5 Selectarea metodei de determinare a valorii în vamă care trebuie aplicată.

2.6 Efectuează calcularea valorii în vamă în conformitate cu metoda aleasă.

2.7 se calculează și se calculează taxele vamale de plătit.

2.8 Definește tipurile de taxe percepute pentru bunuri, se calculează taxele de plătit.

2.9 Identifică țara de origine a mărfurilor transportate peste frontiera vamală.

2.10 Se aplică preferințelor tarifare, scutiri de taxe.

2.11 Efectuează de raportare clerical și a stabilit, procesează informația cu ajutorul echipamentelor informatice moderne și a software-ului.

2.12 furnizează servicii de consultanță privind vămuirea.

specialistul în domeniul vămuirii are dreptul la:

3.1 Pentru a face cunoștință cu proiectele de management al organizației cu privire la activitățile sale.

3.2 supună conducerii de propuneri de îmbunătățire a activității legate de această taxe de instrucțiuni.

3.3 Informați superiorul dumneavoastră despre toate revelate în cursul deficiențelor de afaceri și de a face propuneri de eliminare a acestora în competența sa.

3.4 Cererea și de a primi în ordinea stabilită de părți ale organizației și a altor profesioniști informațiile și documentele necesare pentru a îndeplini sarcinile și drepturile lor.

3.5 Implicarea experților de departamentele relevante pentru a efectua funcții care îi sunt atribuite, în cazurile în care este necesar în conformitate cu dispozițiile subdiviziunilor structurale, în caz contrar - cu permisiunea șefului organizației.

specialistul în domeniul vămuirii este responsabil pentru:

4.1 Pentru executarea necorespunzătoare a atribuțiilor lor în cadrul acestei descrieri de locuri de muncă - în limita permisă în conformitate cu legislația muncii în vigoare.

4.2 Pentru infracțiunile comise în cursul activităților sale - în limitele definite de dreptul administrativ, penal și civil curent.

4.3 Pentru pagube materiale - în limitele muncii existente și a dreptului civil.

Unitatea ____________________ _____________

Șef al departamentului juridic (drept)