șoferii existenți care și modul în care a debutat în Formula 1 - toate știrile de Formula ianuarie 2019

În viitorul sezon în Formula 1 de debut, doar un singur călăreț - Plimbați-Lens. În Australia, în vârstă de 18 ani din Canada va fi lansat la începutul primei sale curse, dar în cazul în care și în ce condiții, a debutat ceilalți 19 participanți ai campionatului mondial?

Lewis Hamilton

Lewis Hamilton a făcut debutul la volanul McLaren, anul înainte de a câștiga titlul în GP2. La început, britanicul în fața coechipierului Fernando Alonso, și chiar și în timpul cursei, Fernando a venit înainte, al treilea loc la sosire a fost luminos week-end de debut finalizare.

Lewis Hamilton. „Sunt extatic - nu mă așteptam un astfel de rezultat, în primul său Grand Prix. Am avut un start bun, dar BMW au fost mai rapid și Kubica a reușit să mă depășească. Pe partea interioară nu a existat nici o cameră, așa că m-am aplecat spre stânga și a reușit să obțină în jur și Kubica și Fernando, și a intrat în primul colț al treilea. Cursa a fost greu, am avut un timp greu. Am făcut câteva greșeli, dar nimic important, așa că sunt destul de mulțumit de sine. "

șoferii existenți care și modul în care a debutat în Formula 1 - toate știrile cu Formula ianuarie 2017

Valtteri Bottas

Daniel Ricardo

Daniel Ricardo a debutat la mijlocul sezonului de la Silverstone, ca parte a HRT. În spatele volanului unei mașini slab australian a luat ultimul loc la început și a terminat cursa în 19-lea și ultimul în condiții meteorologice schimbătoare.

max Verstappen

Max a facut debutul la volanul Toro Rosso în doar un an și jumătate după performanțele din Karting. In calificari a aratat timp al 12-lea în lupta cursa pentru puncte, dar am oprit din cauza defectării motorului.

Sebastian Vettel

Sebastian Vettel a debutat la pista Indianapolis, ca parte a BMW Sauber, înlocuind Roberta Kubitsu, care a ratat o etapă din cauza unui accident grav în cursa precedentă în Canada. In calificari, Vettel a mers la finala, dar in cursa pentru a câștiga puncte, la doar patru zecimi de a pierde Mark Webber și Jarno Trulli a doua.

Sebastian Vettel. „Uimitor! Cursa a fost interesant, dar mai mult decât mă așteptam. Cred că e noroc - să înscrie un punct, pentru că a fost cald, în primul colț. Am avut un start bun, dar nu perfect. Văzând că rivalii de aproape am decis să frână un pic mai târziu și apoi a venit aproape de ehavshim înainte. Pentru a evita un incident am decis să taie două rândul său, și a pierdut mai multe poziții. Sunt fericit pentru mine si pentru echipa a făcut o treabă fantastică. Pot să mulțumesc decât toate mecanicii și inginerii mei pentru sprijinul lor. "

Kimi Raikkonen

În primul Grand Prix la volan Sauber Kimi Raikkonen a arătat de mare viteză. In calificari, finlandezul a arătat 13-a oară cursa a terminat al șaptelea, dar după descalificarea lui Olivier Panis a crescut o poziție, câștigând un punct.

Kimi Raikkonen. „Nu-i rău pentru a termina mai întâi în viața rasei în Formula 1 pe locul al șaselea. În timpul cursei, a existat doar o singură problemă - al doilea set de pneuri ușor mai rău pistă păstrate, dar, treptat, soldul a revenit la normal și am fost în stare să mențină tempo-ul selectat ".

Sergio Perez

În debutul Grand Prix, ca parte a Sauber Sergio Perez a demonstrat capacitatea excelenta de a controla uzura anvelopelor - cursa mexican a condus cu un singur pit stop, în timp ce cele mai multe dintre rivalii săi au rămas de două ori. Ca urmare, Sergio a terminat al șaptelea, dar aripa din spate a masinii sale nu a respectat reglementările, Perez a fost descalificat.

Esteban Ocon

Ciclistul francez a trebuit să lucreze la teste și în timpul practicii libere cu trei echipe - Mercedes, Force India și Renault, dar a debutat în Marele Premiu ca parte a Manor, când Rio Haryanto a început problemele de finanțare. Cursa în lupta pentru locul al 16-lea înainte de șofer Esteban Sauber Felipe Nasr.

Felipe Massa

Felipe Massa. „N-am planificat să, și aproape am reușit să termine cursa de debut la primul colț. Am fost capabil de a ocoli blocajul, și nimeni nu a atins nimic, dar el ma lovit Dzhankarlo Fizikella. În această cursă este de peste. "

Fernando Alonso

Fernando a facut debutul la volanul necompetitive Minardi, dar in calificari a fost capabil să bată Gaston Mazzacane și Luciano Burti. În cursa Alonso a terminat al 12-lea.

Stoffel Vandoorne

Stoffel Vandoorne a avut doar o cursă în Formula 1, înlocuind McLaren, Fernando Alonso, care a fost rănit pe scenă în Australia. În calificare, ciclistul belgian de verde cu experiență coechipierul sau Jenson Button, și în cursa pentru McLaren a câștigat primul punct al sezonului.

Karlos Sayns

Carlos a avut o etapă de debut strălucitor. In calificari, spaniolul la prima încercare a ajuns la final, și pentru un timp ocupat al cincilea rând, dar în cele din urmă a început a opta. Toro Rosso șofer petrecut în liniște cursa și a câștigat două puncte pentru locul nouă.

Daniil Kvyat

Daniil Kvyat a debutat pentru Toro Rosso în rangul de curent GP3 ​​serie campion. Calificarea de ploaie conducătorului auto român a mers la finala, terminând pe poziția a opta la început. În cursa Kvyat a terminat al zecelea, în spatele coechipierul sau Jean-Eric, dar după descalificarea lui Daniel Ricardo sa mutat la locul nouă.

Daniil Kvyat. „O zi grea, dar foarte frumos să înscrie puncte în prima cursă. Primul Grand Prix cu echipa a fost mare, toată lumea a muncit din greu, iar punctele de la linia de sosire - este o modalitate foarte bună de a pune capăt. Deci, vă mulțumesc tuturor! "

Roman Grozhan

Kevin Magnussen

Kevin Magnussen transformat debutul cel mai mare succes al tuturor calareti, el este acum în Formula 1. La volanul McLaren Dane calificat a patra, a pierdut doar pentru piloții Mercedes și Daniel Riccardo. În cursa, Kevin a terminat al treilea, dar după descalificarea lui Riccardo sa mutat în locul al doilea.

Kevin Magnussen. „Urca pe podium - este fantastic! Nu-mi vine să cred ce sa întâmplat azi. În mod surprinzător, a fost posibil să urce pe podium în cursa sa de debut în Formula 1. "

Nico

În spatele roții de Williams în debutul său Grand Prix Nico Hulkenberg calificat în mijlocul plutonului, dar deja în primul tur al conducătorului auto german filat la primul colț. Ca urmare, este derulată înapoi, dar a petrecut lupta cursa si 14 terminat.

Dzholion Palmer

La primul Grand Prix din Renault a Dzholion verde Palmer in calificari coechipierul Kevin Magnussen. În cursa, britanicul a luptat pentru puncte și a ocupat poziția a noua, dar inaintea ambilor piloti Toro Rosso, astfel încât în ​​cele din urmă el a fost de 11.

Marcus Ericsson

În prima calificare la Caterham roata înainte de Marcus Ericsson doar doi șoferi Lotus care au avut probleme cu unități de putere Renault. În cursa, suedezul nu a parcurs jumatate din distanta, si a fost fortat sa se retraga din cauza unor probleme tehnice cu mașina.

Pascal Verlyayn

Ultimul loc in calificari si cursa pe ultimul loc. Cu toate acestea, debutul la volanul Manor Pascal Verlyayna a reușit - după un început de succes, el a crescut la locul 14, dar din cauza uzurii ridicate a pneurilor din spate este mai aproape de linia de sosire derulată înapoi.