Șapte concluzii principale ale meciului „Șahtior“

Revenirea Arshavin, renaștere Neto, un nou concurent Hulk calcii „Șahtior“ și Smolnikov plutitoare - în materialul bazat pe primul meci „Șahtior“ și „Zenith“, în Supercupa Unite.

„Șahtior“ și „Zenith“ să ia în serios turneul

Ambele echipe a pus aproape prima echipă. De jucători de fier din elementele de bază ale „Zenith“, în start nu a fost doar Hulk. Domenico Criscito și Tomáš Gubochan a dat drumul lui Cristian Ansaldi și Luís Neto, și așa cum este arătat de joc, al doilea este acum foarte puternic. De „Miner“ nu a jucat din primele minute ale opornik principale Taras Stepanenko și Douglas Costa și Bernard, dar în linia brazilian de atacuri minerilor de rotație nu este o veste. Ambii antrenori nu s-au schimbat la portari pe jumătate de normă și de a face substituții pentru elemente fără a avea nevoie de o schimbare de construcții tactice.

Smolnikov - nu nivelul Ligii Campionilor

Cu „Zenith“ dreapta-spate totul a fost clar în primele 15 de minute. După 7 minute de joc, Igor nu a putut face în mod normal o minge și a dat-o la picioarele Ismaili, care a fost foarte aproape de unghiul din cutie, și mineri au avut un atac periculos. În minutul 9 Smolnikov pe picioare șubredă el a luat mingea de la tragerea la sorți, în propria jumătate și din nou aproape a făcut un cadou de la adversar. În minutul 15, fundașul a decis să se ocupe mingea în zona sa de pedeapsă și apoi a fost burglarized - noroc din nou că „Miner“ nu este marcat.

Smolnikov a intrat lung joc și, de fapt, nu a fost inclus. Lodygin din cauza săraci trece înapoi de la Igor o dată sa trezit într-o situație foarte dificilă, și a jucat pe rebound. Apoi, a fost scopul Aleksa Teysheyry. Darijo Srna a jucat o conexiune clasică pe dreapta și ușor atârnate de partea laterală a pedepsei la brazilianul - a luat și a marcat, și Smolnikov păzit Neto. La sfârșitul primei reprize, Tyson a trebuit să pedepsească apărător din nou: într-un contraatac a mers alimenta de pe flancul drept la linia de pedeapsă și bate Tyson, cu nici o rezistență din punctul de vedere, în timp ce Smolnikov din nou blocat la Neto din penalty.

În a doua jumătate, nimic nu sa schimbat. După 57 minute, Ilsinho a intrat în suprafața de pedeapsă, de pe flancul stâng, a alunecat de pe partea din față și a condus la Teixeira, care nu numai în sens restrâns 7-8 metri nu Lodygina lovit, a jucat bine în jos. Ce-ai făcut în acest moment Smolnikov greu de spus. După 70 minute, Igor a adus un alt gol, faptul că nu a bloca crucea de la marginea din stânga a suprafeței de pedeapsă, dar arbitrul ofsaid a înregistrat extrem de ambiguu și salvat Smolnikova.

flancul stâng Ansaldi cu Danny, în prima jumătate a anului a fost mult mai activ și au adoptat drept Andrei Arshavin a fost practic nici un sprijin din adâncuri. În general, joi seara, Igor „condus“, care a vrut și cum a vrut. Nu este surprinzător faptul că Luciano Spalletti nu-l schimba, „mananca“ din rapidul brazilieni și distruge complet joc de 90 de minute - o experiență mai bună pentru a produce într-un meci amical.

Arshavin vrea să Cupa Mondială

Arshavin a fost cel mai bun jucator al meciului din „Zenith“. O astfel de Andrei mondială nu a văzut pentru o lungă perioadă de timp. Se pare că în cunoștință de cauză a angajat antrenor personal de fitness. Din primele minute ex- „tunar“ Am început plug flancul drept, a lovit poarta și să vină exacerbează transmisia originală. Da, Andrew sa dovedit, nu toate, dar dorința și viteza din nou cu el. De două ori în meci, el fente să se împrăștie doi apărători, și într-adevăr a fost aproape singurul jucător al „Zenith“, care ar putea lua jocul de peste si intr-un fel ascuți.

Arshavin mulți el însuși au oferit în mod constant, și numai în cele din urmă a obosit și sa oprit să se angajeze în acțiuni defensive - „Zenith“, aliniat în două din cele patru linii, si Arshavin cu Kerzhakov pe mersul pe jos picior în cercul central, dar în minutul 69 Andriy pur laminate Bernard de pe margine și el a arătat că abilitățile defensive nu sunt străin pentru el.

Cu toate acestea, oboseala a fost distribuit numai la acțiunile de apărare. După 79 minute, Arshavin a creat cel mai periculos moment al „Zenith“, într-un meci, atunci când aripa stângă îndepărtat efort Stepanenko și împușcat pe Kerzhakov. Alexander a lovit aproape linie cu portarul, dar mingea este blocată, de finisare pentru prima dată în era Ryazantsev, dar șutul său a lovit apărător. penalizare Zenitovsky - prea mult credit pentru Arshavin. Andrew eficient pofintil pedeapsa și a condus la marginea de pe Smolnikova, prima atingere și împușcat lovit mâna lui Ismaili.

„Șahtior“ mai bine pregătit fizic

Pentru ochiul liber era clar că minerii se execută mult mai bine. Campion ucrainean pe defensivă a crea în mod constant un avantaj numeric și efectiv se suprapun zona. Pentru fiecare jucător în atac, „Zenith“ este întotdeauna doi mineri au fost, astfel încât o plasă de siguranță nu au avut probleme. moment important a fost în prima jumătate a anului, când Danny a alergat la contorul de pe partea stângă, până când a ajuns la zona, el a fost de așteptare pentru cât mai multe patru adversari.

Havent stăpânit „Zenith“

Luís Neto a avut de fapt, modelul de meci. Portughezul a făcut-o cantitate nebun de interceptări, de mai multe ori cu competență jucat înainte de curba, nu a intrat în panică și am încercat cât a putut pentru a asigura inotat Smolnikova. În toamna lui Neto a fost fundasul cel mai nesigure din Sankt-Petersburg repertoriu, dar împotriva „Miner“ nu a fost găsit. Frontline „Șahtior“ Luiz Adriano a fost pe o dieta foame este în mare parte ca urmare a acțiunilor de succes ale Luis, care nu a ezitat să urmeze până la partea braziliană a liniei și lăsați-l acolo fără mingea.

În timp suplimentar, în cazul în care „Miner“ concurat pentru a câștiga, Neto a păstrat concentrarea și a făcut două interceptări vitale. Luis a fost bună, și dacă da, se va proceda în continuare, „Zenith“, nu va trebui să cumpere un nou tsentrbeka care se sugerează de la sine în urmă cu două luni.

25 de probleme de personal care urmează să fie rezolvate de către cluburile românești în timpul iernii

De „Zenith“, a existat o taker de pedeapsă bună

Este puțin probabil ca cineva a uitat toamna extravaganta Hulk nu aluneca prin intermediul a trei sancțiuni într-un rând. Bunul simț pare încă prevalat, iar Luciano Spalletti a găsit un nou penaltista. Ei au devenit un novice Aleksandr Ryazantsev. Atunci când „Zenith“ a câștigat o sancțiune pe teren el rămâne unul dintre full-hitters - Kerzhakov, ci la „punctul“ a mers Ryazantsev, iar el a marcat cu ușurință exagerat, fără o șansă pentru Pyatov.

Pentru a plăti o penalizare Ryazantsev - o decizie înțeleaptă: nici una, nici alta. Un alt lucru este faptul că fostul mijlocaș al „Rubin“ încă nevoie pentru a obține în bază.

Sore Frontline problemă a plecat nicăieri

Odată cu plecarea Aleksandra Buharova chirie în „Anji“, în „Zenith“, există doar un singur centru înainte. Kerzhakov a lucrat din nou timp de 90 de minute, dar eficacitatea sa a fost redusă. Un cuplu de puncte atacator a fost, dar nu sa transformat în goluri, iar în următoarea ediție din categoria „Nu a lovit“.

„Zenith“ este foarte necesar pentru un centru de stabil înainte cu capacitatea de a juca divorțat de la mijlocul terenului. Într-un meci cu lacrimi „Sahtior“ au fost vizibile cu ochiul liber, și pot fi foarte utile în aceeași seară au existat zvonuri despre următorii nativii din „Rubin“, pentru a muta în capitala de nord. În zilele următoare la grupul St. Petersburg ar trebui să se alăture Salomon Rondon - îmbunătățirea perfectă a liniei de atac care îndeplinește toate cerințele jocului curent „albastru-alb-albastru.“